ПРИРОДНО-ЗАПОВІДНИЙ ФОНД
ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Види рослин, що потребують особливої охорони

Види рослин, які занесені до червоного списку Харківської області

 

Назва виду

Назва родини

 

Відділ ПЛАУНОПОДІБНІ — LYCOPODIOPHYTA

Клас ПЛАУНОВИДНІ — LYCOPODIOPSIDA

1.

Плаун булавовидний

Lycopodium clavatum L.

Плаунові

Lycopodiaceae

 

Відділ ХВОЩЕПОДІБНІ — EQUISETOPHYTA

Клас ХВОЩЕВИДНІ — EQUISETOPSIDA

2.

Хвощ великий

Equisetum telmateia Ehrh.

Хвощові

Equisetaceae

3.

Хвощ галузистий

Equisetum ramosissimum Deaf.

Хвощові

Equisetaceae

4.

Хвощ зимуючий

Equisetum hyemale L.

Хвощові

Equisetaceae

5.

Хвощ лісовий

Equisetum sylvaticum L.

Хвощові

Equisetaceae

6.

Хвощ лучний

Equisetum pratense L.

Хвощові

Equisetaceae

 

Відділ ПАПОРОТЕПОДІБНІ — POLYPODIOPHYTA

Клас ПАПОРОТЕВИДНІ — POLYPODIOPSIDA

7.

Безщитник жіночий

Athyrium filix-femina (L.) Roth

Безщитникові

Athyriaceae

8.

Вужачка звичайна

Ophioglossum vulgatum L.

Вужачкові

Ophioglossaceae

9.

Гронянка півміся-цева, ключ-трава

Botrychium lunaria (L.) Sw.

Вужачкові

Ophioglossaceae

10.

Пухирник ломкий

Cystopteris fragilis (L.) Bernh.

Безщитникові

Athyriaceae

11.

Страусове перо звичайне

Matteuccia struthiopteris (L.) Tod.

Оноклеєві

Onocleaceae

12.

Теліптерис болотний

Thelypteris palustris Schott

Теліптерисові

Thelypteridaceae

13.

Голокучник дубовий

Gymnocarpium dryopteris (L.) Newm.

Щитникові

Dryopteridaceae

14.

Щитник гребінчастий

Dryopteris cristata (L.) A. Gray

Щитникові

Dryopteridaceae

15.

Щитник чоловічий

Dryopteris filix-mas (L.) Schott

Щитникові

Dryopteridaceae

16.

Щитник шартрський

Dryopteris carthusiana (Vill.) H.P. Fuchs

Щитникові

Dryopteridaceae

 

Відділ ГОЛОНАСІННІ — PINOPHYTA

Клас ХВОЙНІ — PINOPSIDA

17.

Яловець звичайний

Juniperus commu-nisL.

Кипарисові

Cupressaceae

 

Клас ГНЕТОВІ — GNETOPSIDA

18.

Ефедра двоколоскова

Ephedra distachya L.

Хвойникові

Ephedraceae

 

Відділ ПОКРИТОНАСІННІ — MAGNOLIOPHYTA

Клас ДВОДОЛЬНІ — MAGNOLIOPSIDA

19.

Глечики жовті

Nuphar lutea (L.) Smith

Лататтєві

Nymphaeaceae

20.

Латаття біле

Nymphaea alba L.

Лататтєві

Nymphaeaceae

21.

Латаття сніжнобіле

Nymphaea candida J. et C. Presl

Лататтєві

Nymphaeaceae

22.

Аконіт дібровний

Aconitum nemorosum M. Bieb. ex Rchb.

Жовтецеві

Ranunculaceae

23.

Аконіт шерстистовусий

Aconitum lasiostomum Rchb.

Жовтецеві

Ranunculaceae

24.

Анемона лісова

Anemone sylvestris L.

Жовтецеві

Ranunculaceae

25.

Водяний жовтець Ріона

Batrachium rionii (Lagger) Nym.

Жовтецеві

Ranunculaceae

26.

Водяний жовтець фенхелевидний

Batrachium circinatum (Sibth.) Spash

Жовтецеві

Ranunculaceae

27.

Воронець колосистий

Actaea spicata L.

Жовтецеві

Ranunculaceae

28.

Горицвіт весняний

Adonis vernalis L.

Жовтецеві

Ranunculaceae

29.

Горицвіт волзький

Adonis wolgensis Stev.

Жовтецеві

Ranunculaceae

30.

Дельфiнiй клиновидний

Delphinium cuneatum Stev. ex DC.

Жовтецеві

Ranunculaceae

31.

Жовтець іллірійський

Ranunculus illyricus L.

Жовтецеві

Ranunculaceae

32.

Жовтець язиколистий

Ranunculus lingua L.

Жовтецеві

Ranunculaceae

33.

Ломиніс несправж-ньовогнистий

Clematis pseudoflammula Schmalh. ex Lipsky

Жовтецеві

Ranunculaceae

34.

Ломиніс прямий

Clematis recta L.

Жовтецеві

Ranunculaceae

35.

Ломиніс цілолистий

Clematis integrifolia L.

Жовтецеві

Ranunculaceae

36.

Купальниця європейська

Trollius europaeus L.

Жовтецеві

Ranunculaceae

37.

Рутвиця блискуча

Thalictrum lucidum L.

Жовтецеві

Ranunculaceae

38.

Сон великий

Pulsatilla grandis Wender.

Жовтецеві

Ranunculaceae

39.

Ряст Маршалла

Corydalis marschalliana (Pall. exWilld.)Pers.

Руткові

Fumariaceae

40.

Граб звичайний

Carpinus betulus L.

Ліщинові

Corylaceae

41.

Гвоздика стиснуточашечна

Dianthus stenocalyx Juz.

Гвоздичні

Caryophyllaceae

42.

Смілка приземкувата

Silene supina M. Bieb.

Гвоздичні

Caryophyllaceae

43.

Ракові шийки лікарські (Гірчак зміїний)

Bistorta officinalis Delarbre (Polygonum bistorta L. )

Гречкові

Polygonaceae

44.

Гоніолімон татарський

Goniolimon tataricum (L.) Boiss.

Кермекові

Limoniaceae

45.

Кермек донецький

Limonium donetzicum Klok.

Кермекові

Limoniaceae

46.

Кермек замшевий

Limonium alutaceum (Stev.) O. Kuntze

Кермекові

Limoniaceae

47.

Кермек широколистий

Limonium platyphyllum Lincz.

Кермекові

Limoniaceae

48.

Звіробій стрункий

Hypericum elegans Stephan. ex Willd.

Звіробійні

Clusiaceae

49.

Сонцецвіт звичайний

Helianthemum nummularium (L.) Mill.

Чистові

Cistaceae

50.

Сонцецвіт крейдяний

Helianthemum cretaceum (Rupr.) Juz.

Чистові

Cistaceae

51.

Бурачок ленський

Alyssum lenense Adams

Капустяні

Brassicaceae

52.

Вечорниці сумні

Hesperis tristis L.

Капустяні

Brassicaceae

53.

Гусимець повислий

Arabis pendula L.

Капустяні

Brassicaceae

54.

Жовтушник золотистий (Жовтушник лісовий)

Erysimum aureum M. Bieb. (E. sylvaticum M. Bieb.)

Капустяні

Brassicaceae

55.

Зубниця бульбиста

Dentaria bulbifera L.

Капустяні

Brassicaceae

56.

Зубниця п'ятилиста

Dentaria quinquefolia M. Bieb.

Капустяні

Brassicaceae

57.

Катран понтiйський

Crambe pontica Stev. ex Rupr.

Капустяні

Brassicaceae

58.

Катран татарський

Crambe tataria Sebeok

Капустяні

Brassicaceae

59.

Левкой запашний

Matthiola fragrans Bunge

Капустяні

Brassicaceae

60.

Рогачка крейдяна

Erucastrum cretaceum Kotov

Капустяні

Brassicaceae

61.

Верес звичайний

Calluna vulgaris (L.) Hull

Вересові

Ericaceae

62.

Журавлина болотна

Oxy coccus palustris Pers.

Вересові

Ericaceae

63.

Чорниця

Vaccinium myrtillis L.

Вересові

Ericaceae

64.

Грушанка зеленоцвіта

Pyrola chlorantha Sw.

Грушанкові

Pyrolaceae

65.

Грушанка круглолиста

Pyrola rotundifolia L.

Грушанкові

Pyrolaceae

66.

Грушанка мала

Pyrola minor L.

Грушанкові

Pyrolaceae

67.

Зимолюбка зонтична

Chimaphila umbellata (L.) W. Barton

Грушанкові

Pyrolaceae

68.

Ортилія однобока

Orthilia secunda (L.) House

Грушанкові

Pyrolaceae

69.

Молочка приморська

Glaux maritima L.

Первоцвіті

Primulaceae

70.

Одинарник європейський

Trientalis europaea L.

Первоцвіті

Primulaceae

71.

Первоцвіт весняний, або справжній

Primula veris L.

Первоцвіті

Primulaceae

72.

Плавушник болотний

Hottoniapalustris L.

Первоцвіті

Primulaceae

73.

Жовтяниця черговолиста

Chrysosplenium alternifolium L.

Ломикаменеві

Saxifragaceae

74.

Білозір болотний

Parnassia palustris L.

Білозорові

Parnassiaceae

75.

Альдрованда пухирчаста

Aldrovanda vesiculosa L.

Росичкові

Droseraceae

76.

Росичка круглолиста

Drosera rotundifolia L.

Росичкові

Droseraceae

77.

Вишня кущова

Cerasus fruticosa (Pall.) Woronow

Розові

Rosaceae

78.

Перстач болотний (Вовче тіло болотне)

Potentillae palustris (L.) Scop. (Comarum palustre L. )

Розові

Rosaceae

79.

Глiд

Crataegus pentagyna Waldst. et Kit.

Розові

Rosaceae

80.

Гравілат річковий

Geum rivale L.

Розові

Rosaceae

81.

Костяниця

Rubus saxatilis L.

Розові

Rosaceae

82.

Мигдаль степовий, бобчук

Amygdalus nana L.

Розові

Rosaceae

83.

Перстач прямостоячий, калган

Potentillae recta (L.) Raeusch

Розові

Rosaceae

84.

Родовик лікарський

Sanguisorba officinalis L.

Розові

Rosaceae

85.

Таволга зарубчаста

Spiraea crenata L.

Розові

Rosaceae

86.

Таволга Литвинова

Spiraea litwinowii Dobrocz.

Розові

Rosaceae

87.

Черешня

Cerasus avium (L.) Moench

Розові

Rosaceae

88.

Чорноголовник родовиковий

Poterium sanguisorba L.

Розові

Rosaceae

89.

Молочай крейдолюбний

Euphorbia cretophila Klok.

Молочайні

Euphorbiaceae

90.

Астрагал білостеблий

Astragalus albicaulis DC.

Бобові

Fabaceae

91.

Астрагал блідий

Astragalus palescens M. Bieb.

Бобові

Fabaceae

92.

Астрагал крейдолюбний

Astragalus cretophilus Klok.

Бобові

Fabaceae

93.

Астрагал піщаний

Astragalus arenarius L.

Бобові

Fabaceae

94.

Астрагал пухнастоквітковий

Astragalus pubiflorus DC.

Бобові

Fabaceae

95.

Астрагал український

Astragalus ucrainicus M. Pop. et Klok.

Бобові

Fabaceae

96.

Заяча конюшина багатолиста

Anthyllis macrocephala Wender.

Бобові

Fabaceae

97.

Солодушка великоквіткова

Hedysarum grandiflorum Pall.

Бобові

Fabaceae

98.

Водопериця черговоквіткова

Myriophyllum alterniflorum DC.

Столисникові

Haloragaceae

99.

Скумпiя звичайна

Cotinus coggygria Scop.

Фісташкові

Anacardiaceae

 

 

 

 

 

 

100.

Ясенець голостовпчиковий

Dictamnus gymnostylis Stev.

Рутові

Rutaceae

101.

Льон австрійський

Linum austriacum L.

Льонові

Linaceae

102.

Льон жовтий

Linum flavum L.

Льонові

Linaceae

103.

Льон український

Linum ucrainicum (Griseb. ex Planch.) Czern.

Льонові

Linaceae

104.

Льон Черняєва

Linum czerniaevii Klok.

Льонові

Linaceae

105.

Льон шорсткий

Linum hirsutum L.

Льонові

Linaceae

106.

Китятки крейдяні

Polygala cretacea Kotov

Китяткові

Polygalaceae

107.

Тринія багатостеблова

Trinia multicaulis Schischk.

Зонтичні

Apiaceae

108.

Цикута отруйна

Cicuta virosa L.

Зонтичні

Apiaceae

109.

Калина звичайна

Viburnum opulus L.

Жимолостеві

Caprifoliaceae

110.

Валеріана Гроссгейма

Valeriana grossheimii Worosch.

Валеріанові

Valerianaceae

111.

Валеріана бульбиста

Valeriana tuberosa L.

Валеріанові

Valerianaceae

112.

Валеріана пагононосна

Valeriana stolonifera Czern.

Валеріанові

Valerianaceae

113.

Валеріана лікарська

Valeriana officinalis L.

Валеріанові

Valerianaceae

114.

Валеріана пагононосна

Valeriana stolonifera Czern.

Валеріанові

Valerianaceae

115.

Валеріана російська

Valeriana rossica P. Smirn.

Валеріанові

Valerianaceae

116.

Молодило руське

Sempervivum ruthe-nicum Schnittsp. et C. B. Lehm.

Товстолисті

Crassulaceae

117.

Черсак волосистий

Dipsacus pilosus L.

Черсакові

Dipsacaceae

118.

Барвінок малий

Vinca minor L.

Барвінкові

Apocynaceae

119.

Барвінок трав'янистий

Vinca herbacea Waldst. et Kit.

Барвінкові

Apocynaceae

120.

Ластовень виткий

Vincetoxicum scandens Sommier et Levier

Ластівневі

Asclepiadaceae

121.

Ластовень російський

Vincetoxicum rossicum (Kleop.) Barbar.

Ластівневі

Asclepiadaceae

122.

Золототисячник гарний

Centaurium pulchellum (Sw.) Druce

Тирличеві

Gentianaceae

123.

Тирлич хрещатий

Gentiana cruciata L.

Тирличеві

Gentianaceae

124.

Тирличничок язичковий

Gentianella lingulata (Agardh) Pritchard

Тирличеві

Gentianaceae

125.

Бобівник трилистий

Menyanthes trifoliata L.

Бобівникові

Menyanthaceae

126.

Маренка сіроплода

Asperula tephrocarpa Czern. ex M. Pop. et Chrshan.

Маренові

Rubiaceae

127.

Синюха голуба

Polemonium caeruleum L.

Синюхові

Polemoniaceae

128.

Березка лiнiйнолиста

Convolvulus lineatus L.

Березкові

Convolvulaceae

129.

Громовик несправжньокрасильний

Onosma pseudotinctoria Klok.

Шорстколисті

Boraginaceae

130.

Живокіст кримський

Symphytum tauricum Willd.

Шорстколисті

Boraginaceae

131.

Синяк руський (Синяк плямистий)

Echium russicum J. F. Gmel. (Echium maculatum auct. non L. )

Шорстколисті

Boraginaceae

132.

Вероніка сива

Veronica incana L.

Ранникові

Scrophulariaceae

133.

Шолудивник болотний

Pedicularis palustris L.

Ранникові

Scrophulariaceae

134.

Шолудивник Кауфмана

Pedicularis kaufmannii Pinzg.

Ранникові

Scrophulariaceae

135.

Шолудивник пухнастоколосий

Pedicularis dasystachys Schrenk

Ранникові

Scrophulariaceae

136.

Пухирник звичайний

Utricularia vulgaris L.

Пухирникові

Lentibulariaceae

137.

Пухирник малий

Utricularia minor L.

Пухирникові

Lentibulariaceae

138.

Пухирник середній

Utricularia intermedia Hayne

Пухирникові

Lentibulariaceae

139.

Горлянка Лаксмана

Ajuga laxmannii (L.) Benth.

Губоцвіті

Lamiaceae

140.

Самосил білоповстистий

Teucrium polium L.

Губоцвіті

Lamiaceae

141.

Суховершки великоквіткові

Prunella grandiflora (L.) Sholl.

Губоцвіті

Lamiaceae

142.

Чебрець вапняковий

Thymus calcareus Klok. et Des. -Shost.

Губоцвіті

Lamiaceae

143.

Чистець германський

Stachys germanica L.

Губоцвіті

Lamiaceae

144.

Шавлія австрійська

Salvia austriaca Jacq.

Губоцвіті

Lamiaceae

145.

Шавлія ефіопська

Salvia aethiopis L.

Губоцвіті

Lamiaceae

146.

Шавлія лучна

Salvia pratensis L.

Губоцвіті

Lamiaceae

147.

Шавлія поникла

Salvia nutans L.

Губоцвіті

Lamiaceae

148.

Аденофора лілієлиста

Adenophora lilifolia (L.)Ledeb. ex A. DC.

Дзвоникові

Campanulaceae

149.

Дзвоники алтайськi

Campanula altaica Ledeb.

Дзвоникові

Campanulaceae

150.

Дзвоники кропиволисті

Campanula trachelium L.

Дзвоникові

Campanulaceae

151.

Дзвоники персиколисті

Campanula persicifolia L.

Дзвоникові

Campanulaceae

152.

Дзвоники скупчені

Campanula glomerata L.

Дзвоникові

Сатрапиіасеае

153.

Волошка вугільна

Centaurea carbonata Klok.

Айстрові

Asteraceae

154.

Волошка руська

Centaurea ruthenica Lam.

Айстрові

Asteraceae

155.

Грудниця звичайна

Galatella linosyris (L.) Rhb. F. (Crinitaria linosyris (L.) Less.)

Айстрові

Asteraceae

156.

Маруна щиткова

Pyrethrum corymbosum (L.) Scop.

Айстрові

Asteraceae

157.

Оман високий

Inula helenium L.

Айстрові

Asteraceae

158.

Оман мечолистий

Inula ensifolia L.

Айстрові

Asteraceae

159.

Осот їстівний

Cirsium esculentum (Siev.)C.A. Mey.

Айстрові

Asteraceae

160.

Полин естрагон

Artemisia dracunculus L.

Айстрові

Asteraceae

161.

Полин пониклий

Artemisia nutans Willd.

Айстрові

Asteraceae

162.

Полин солянковидний

Artemisia salsoloides Willd.

Айстрові

Asteraceae

163.

Полин Черняєва

Artemisia tschernieviana Besser

Айстрові

Asteraceae

164.

Рапонтикум серпі-євидний

Rhaponticum serratuloides (Georgi) Bobr.

Айстрові

Asteraceae

165.

Хартолепіс середній

Chartolepis intermedia Boiss.

Айстрові

Asteraceae

 

Клас ОДНОДОЛЬНІ — LILIOPSIDA

166.

Валіснерія спіральна

Vallisneria spiralis L.

Жабурникові

Hydrocharitaceae

167.

Водяний різак алоевидний

Stratiotes aloides L.

Жабурникові

Hydrocharitaceae

168.

Рдесник сарматський

Potamogeton sarmaticus Maemets

Рдесникові

Potamogetonaceae

169.

Рдесник туполистий

Potamogeton obtusifolius Mert. et W. D.J.Koch

Рдесникові

Potamogetonaceae

170.

Рдесник червонуватий

Potamogeton rutilus Wolfg.

Рдесникові

Potamogetonaceae

171.

Каулинiя мала

Caulinia minor (All.) Coss. et Germ.

Різухові

Najadaceae

172.

Веснівка дволиста

Majanthemum bifolium(L.) F.W.Schmidt

Конвалієві

Convallariaceae

173.

Вороняче око звичайне

Paris quadrifolia L.

Трилієві

Trilliaceae

174.

Белевалія сарматська

Bellevalia sarmatica (Pall. ex Georgi) Woronow

Гіацинтові

Hyacinthaceae

175.

Гадюча цибулька занедбана

Muscari neglectum Guss. ex Ten.

Гіацинтові

Hyacinthaceae

176.

Гіацинтик блідий

Hyacinthella leucophaea (K. Koch) Schur

Гіацинтові

Hyacinthaceae

177.

Гіацинтик Палласів

Hyacinthella Pallasiana (Stev.) Losinsk.

Гіацинтові

Hyacinthaceae

178.

Проліска дволиста

Scilla bifolia L.

Гіацинтові

Hyacinthaceae

179.

Рястка Коха

Ornithogalum kochii Раті.

Гіацинтові

Hyacinthaceae

180.

Чемериця Лобелієва

Veratrum lobelianum Bernh.

Мелантієві

Melanthiaceae

181.

Чемериця чорна

Veratrum nigrum L.

Мелантієві

Melanthiaceae

182.

Цибуля жовтіюча

Allium flavescens Besser

Цибулеві

Alliaceae

183.

Цибуля оманна

Allium decipiens Fisch. ex Schult. et Schult. f.

Цибулеві

Alliaceae

184.

Віхалка гілляста

Anthericum ramosum L.

Асфоделові

Asphodelaceae

185.

Холодок багатолистий

Asparagus polyphyllus Stev.

Холодкові

Asparagaceae

186.

Косарики черепитчасті

Gladiolus imbricatus L.

Півникові

Iridaceae

187.

Півники карликові

IrispumilaL.

Півникові

Iridaceae

188.

Півники сибірські

Iris sibirica L.

Півникові

Iridaceae

189.

Півники солончакові

Iris halophila Pall.

Півникові

Iridaceae

190.

Півники угорські

Iris hungarica Waldst. et Kit.

Півникові

Iridaceae

191.

Осока несправж-ньосмикавцева

Carex pseudocyperus L.

Осокові

Cyperaceae

192.

Осока низька

Carex humilis Leys.

Осокові

Сурегасеае

193.

Пухівка вузьколиста

Eriophorum angustifolioL. Honck

Осокові

Cyperaceae

194.

Пухівка піхвова

Eriophorum vaginatum L.

Осокові

Сурегасеае

195.

Пухівка широколиста

Eriophorum latifolium Hoppe

Осокові

Сурегасеае

196.

Ринхоспора біла

Rhynchospora alba (L.) Vahl

Осокові

Сурегасеае

197.

Лепешняк тростиновий

Glyceria arundinacea Kunth

Злакові

Роасеае

198.

Пахуча трава звичайна

Anthoxanthum odoratum L.

Злакові

Роасеае

199.

Стоколос Бенекена

Bromopsis benekenii (Lange) Holub

Злакові

Роасеае

200.

Трясучка середня

Briza media L.

Злакові

Роасеае

201.

Образки болотні

Calla palustris L.

Ароїдні

Агасеае

202.

Вольфія безкоренева

Wolffia arrhiza (L.) Horkel ex Wimm.

Ряскові

Lemnaceae

203.

Їжача голівка маленька

Sparganium minimum Wallr.

Їжачоголівкові

Sparganiaceae

204.

Рогіз Лаксманів

Typha laxmannii Lepech.

Рогозові

Typhaceae

 

Зникаючі природні середовища існування

Рослинні угруповання, що потребують охорони

Рослинні угруповання Зеленої книги України

Рослинні угруповання Зеленого списку Харківської області

Види рослин, що потребують особливої охорони

Види рослин Європейського  Червоного списку

Види рослин Червоної книги України

Види рослин Червоного списку Харківської області

Види тварин, що потребують особливої охорони

Види тварин Європейського Червоного списку

Види тварин Червоної книги України

Види тварин Червоного списку Харківської області

Мігруючі види диких тварин Харківській області

Види водоплавних птахів, які потребують охорони в Харківській області

 

Головна

Історія ПЗФ

Класифікація пзф

Мережа ПЗФ області

Вибір об’єкта ПЗФ

Природні  об'єкти особливої  охорони

Законодавчі акти

Публікації